Poštovane kolegice i kolege,
ovim putem želimo Vas obavjestiti kako po ko zna koji put takozvana Komora fizioterapeuta BiH organizira edukacije (ovaj put je riječ o kursu limfne drenaže koji vodi nepriznati instruktor) na prostoru BiH. Također, Komora navodi da će isti kurs biti bodovan. Osjećamo obavezu upozoriti naše članstvo na ovakve i slične stvari argumentima i dokumentim koji će biti u prilogu ovog obavještenja kako se fizioterapeuti sa prostora FBiH ne bi dovodili u nezgodne situacije. Da bi neki tečaj, seminar ili bilo koja druga edukacija bila, prije svega, priznata u svjetu, pa tako i kod nas, moraju je voditi instruktori iz te oblasti koji su certificirani od nadležnih evropskih i svjetskih asocijacija za pojedine tehnike. Također, bodove mogu davati samo nadležne komore ukoliko su edukacije akreditovane kod istih (Pravilnik o licenciranju federalno ministarstvo zdravstva).
Naime, trenutna situacija je takva da na prostoru BiH “ne može postojati komora fizioterapeuta” član zakona 221.
Proglašava se Zakon o zdravstvenoj zaštiti koji je donio Parlament Federacije BiH na sjednici Predstavničkog doma od 25. maja 2010. godine i na sjednici Doma naroda od 22. juna 2010. godine. (Broj 01-02-430/10 30. jula 2010. godine Sarajevo.)
XX. KOMORE
Član 221.
Radi očuvanja i zaštite interesa svoje profesije, zadovoljavanja svojih stručnih i ličnih potreba, obezbjeđivanja uslova za organizovan nastup zdravstvenih radnika istih profesionalnih grupa, kao i zaštite zdravlja građana, zdravstveni radnici, zavisno od stručnog naziva obavezno se udružuju u komore kao strukovna udruženja, i to:
- Komoru liječnika;
- Komoru liječnika – doktora stomatologije;
- Komoru magistara farmacije;
- Komoru medicinskih biohemičara;
- Komoru zdravstvenih tehničara svih profila;
- Komoru diplomiranih medicinskih sestara-tehničara;
- Komoru diplomiranih zdravstvenih inžinjera svih profila.
U zavisnosti da li se komora formira za nivo kantona, odnosno Federacije, u nazivu komore ističe se naziv kantona, odnosno naziv Federacije. Komora ima status pravnog lica i upisuje se u registar nadležnog suda. Komore iz stava 1. ovog člana formiraju se kao strukovna udruženja koja se osnivaju za teritoriju kantona i Federacije. Statutom komore iz stava 1. ovog člana bliže se uređuju nadležnosti komore.
Federalna komora utvrđuje:
- zajedničke kriterijume za licenciranje članova kantonalnih komora;
- sadržaj i izgled registra licenciranih članova komore za federalnu i kantonalnu komoru;
- vodi jedinstven registar licenciranih članova kantonalnih komora;
- zajednički sadržaj stručnog usavršavanja, rokove i postupak provjere stručnosti koje je zdravstveni radnik ostvario u okviru stručnog usavršavanja;
- način i uslove za upravljanje novim zdravstvenim tehnologijama;
- obavlja i druge poslove i zadatke koji joj budu dodijeljeni statutom komore iz stava 5. ovog člana.
Komore mogu ostvarivati podršku iz budžeta kantona, odnosno Federacije, u skladu sa mogućnostima ovih budžeta u kalendarskoj godini. Federalno ministarstvo prati rad federalne komore, a kantonalno ministarstvo prati rad kantonalne komore sa stanovišta provođenja zakona i utvrđene politike iz oblasti zdravstva, te predlažu odgovarajuće mjere za unapređenje njihovog rada. (Napomena: preuzeto iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti)
Komore koje trenutno zastupaju interese fizioterapeuta na prostoru FBiH su:
KDZI – Komora diplomiranih zdravstvenih inžinjera svih profila čije je osnivanje podržao i ministar zdravstva FBIH i u koju se učlanjuju svi diplomirani fizioterapeuti, magistri i doktori fizioterapije (svi fizioterapeuti koji imaju 240 ECTS i više), dok svi oni koji imaju srednju stručnu spremu i manje od 240 ETCS su članovi Komore zdarvstvenih tehničara svih profila. Sestre i tehničari opšteg i psihogerijatrijskog smjera idu u Komore medicinskih sestara i tehničara dok su babice u skladu sa novodonesenim Zakonom o sestrinstvu osnovale zasebnu komoru.
Također, na prostoru FBiH postoji i Udruženje/Udruga za fizioterapiju FBiH koja jedina udruga te vrste prepoznata kao partner Federalnog ministarstva zdravstva i najbrojnija koja okuplja sve nivoe obrazovanja fizioterapeuta. UFFBiH je jedina strukovna organizacija na području cijele FBiH namijenjena svim direktnim pružaocima usluga fizioterapije bez obzira na to koji stepen obrazovanja u struci isti imaju. Omasovljavanjem kolega svih stepena obrazovanja pod jednim krovom se garantuje holistički pristup problemima i interesima struke u cijelosti kao i definisanje specifičnih interesa i ciljeva od bitnog značaja za pojedine stepene obrazovanja u struci. Također, UFFBiH je i jedan od osnivača KDZI.
Nadamo se da smo Vam uspjeli objasniti i približiti situaciju po pitanju legalnosti i mogućnosti edukacija i njihovog bodovanja.
U prilogu:
Obavijest Kantonalnim Ministarstvima zdravstva
S poštovanjem
Damir Operhal, dipl.ft
Predsjednik odbora za obrazovanje i usavršavanje UFFBiH